A villamos (elektromos) kéziszerszámok, vagy azok tápegységeinek áramütés elleni védelmének (érintésvédelmének) és általános állapotának ellenőrzése.
A vizsgálatot a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet 10-11. § 6. bekezdése írja elő éves gyakorisággal. Ide tartozik alapvetően a használat közben kézben tartott, vagy gyakran áthelyezett gép. Tehát kötelezően ide sorolandó pl.: a sarokcsiszoló, CO2 hegesztőgép, akkumulátoros kisgép töltője, áramfejlesztő... De a teljes listát a kockázatértékelésben kell meghatározni. Gyakori kérdés, hogy mit soroljunk ide? Alapvetően a nagyobb igénybevételnek kitett, tehát mozgatott 230V-ról üzemelő kisgépek sérülésének a veszélye is nagyobb. Példaként ha egy mobil főzőlapot az asztalosüzem konyhájában soha nem mozgatva kotyogós kávéfőzőhöz használjuk, akkor nem, de ha egy ugyanilyen főzőlapot a műhelyben enyv melegítésre használunk, akkor viszont kéziszerszámként szerepeljen a kockázatértékelésben és a törvény szerint vizsgáltassuk meg.
Az általánostól eltérő példák még a kéziszerszámokra: üzemi konyhai robotgép, elektromos mérleg, üzemi területen használt asztali lámpa (nagyítós lámpa), műkörmös köszörű, hajvágó gép, fűnyíró.
A vizsgálat feltárja a kéziszerszám külső és belső sérüléseit úgymint kábel és burkolat sérülés, valamint a gépházon belüli elektromos rész elhasználódását. Az eszközöket azonosítóval látjuk el, amelyekről lista készül.